Z radością informujemy, że od 10 lipca do 30 września 2017 r. Towarzystwo Paragraf 22 organizowaliśmy we współpracy z Biurem Marketingu m. st. Warszawy drugą edycję projektu Nadwiślańskie Spotkania Kryminalne.

Jeżeli masz w sobie żyłkę detektywa, lubisz czytać kryminały i chcesz dowiedzieć się więcej o pracy prawdziwej policji i organów ścigania, nie mogło Cię tam zabraknąć! W letniej scenerii, nad brzegiem Wisły, zorganizowaliśmy cztery bynajmniej nie leniwe spacery prawno-kryminalistyczne, podczas których uczestnicy wzięli udział w szeregu inscenizacji zdarzeń o charakterze kryminalnym. Co to właścicie znaczy? Otóż przygotowaliśmy sceny rodem z filmu kryminalnego – miejsce zbrodni pełne tajemniczych śladów, takich jak odciski palców, czy odwzorowanie bieżników obuwia nieuchwytnego sprawcy. Spacer pozwolił wcielić się w rolę stróża prawa i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu kryminalistycznego odkryć tajemnice ujawniania, zabezpieczania i analizowania śladów kryminalistycznych, a to wszystko pod okiem naszych ekspertów, dla których kryminalistyka to zarówno pasja, jak i część obowiązków zawodowych. Aby dotrzeć do prawdy, skrytej w odmętach Wisły, uczestnicy byli zmuszeni przesłuchać nie zawsze skorych do współpracy świadków, poprawnie przeanalizować zebrane informacje i stworzyć wersję kryminalistyczną, w której należało wytypować sprawcę. Nadwiślańskie Spotkania Kryminalne miały pokazać, jak w rzeczywistości wygląda działalność organów ścigania, czym mrówcza praca polskich policjantów różni się od hollywoodzkiej lipy z seriali typu CSI oraz jakie możliwości daje śledczym współczesna kryminalistyka. A przy tym – i może to jest właśnie najważniejsze – możliwość świetnej zabawy w czarującym otoczeniu warszawskiej Wisły.

Spacery zakończyły się pokazem filmu kryminalnego połączonym z dyskusją o technicznych i taktycznych aspektach prowadzenia śledztwa uwidocznionych na srebrnym ekranie. W dyskusji wzięli udział eksperci, którzy przedstawili, co tak naprawdę dzieje się w polskim postępowaniu karnym, jakimi środkami i sprzętem dysponują organy ścigania i co z jego pomocą można ustalić. Przede wszystkim jednak udało się pokazać, jak wiele popularnych filmowych motywów kryminalnych to czysta fikcja, nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością.

Zapraszamy również do zapoznania się z dokumentacją zdjęciową z pierwszej edycji spaceru: fotorelacja z Nadwiślańskich Spotkań Kryminalnych, sezon I.

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi projektami Towarzystwa Paragraf 22!