Akademia Paragrafu – raport z I edycji projektu
Akademia Paragrafu – nowatorski, rzetelny i przyjazny program edukacji prawnej i obywatelskiej dla uczniów szkół średnich, w którym uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne.
1. Czym jest Akademia Paragrafu?
Akademia Paragrafu to bezpłatny projekt edukacji prawnej i obywatelskiej organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 – organizację pozarządową z siedzibą w Warszawie. Uczestnikami Projektu są zespoły uczniów z całej Polski, ekspertami z kolei są członkowie Towarzystwa Paragraf 22. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działań edukacyjnych dla młodych osób, a jako że sami nie tak dawno skończyliśmy liceum i studia, to wiedzę przekazujemy w sposób ciekawy, nieszablonowy i praktyczny. Projekt przygotowaliśmy z myślą o młodych ludziach stojących u progu dorosłości, czyli w okresie życia w którym można się spodziewać starcia z prawem cywilnym, karnym czy administracyjnym. Naszym celem jest pokazanie licealistom, jak można się w tym odnaleźć oraz jak świadomie działać.
2. Na czym polega Projekt?
Akademia Paragrafu prowadzona jest głównie w przestrzeni wirtualnej, a udział w niej zapewnia platforma internetowa i konta stworzone dla każdego zespołu. Przedstawiając Projekt w dużym skrócie – od października do czerwca 2019 r. co miesiąc będziemy publikować nowy blok tematyczny, dotyczący wybranego działu prawa. W każdym znajdzie się wykład wideo, prezentacja, artykuły i ciekawostki. Każdy też będzie zawierał zadania do wykonania, za które będą przyznawane punkty. Niektóre osoby poznamy osobiście, podczas prowadzenia wykładów w szkołach (odwiedzimy ich w sumie dwie w każdym miesiącu), a dla każdego będziemy dostępni on-line jako przewodnicy – „tutorzy” po świecie prawa.
Akademia Paragrafu to nie tylko edukacja, ale i odrobina rywalizacji. Dzięki prowadzonemu rankingowi zespołów wyłonimy osoby, które otrzymały najwyższe oceny w toku całego Projektu, jak również na jego poszczególnych etapach. Dodatkowo na półmetku Projektu dla kilku najlepszych zespołów zorganizujemy w Warszawie warsztaty kryminalistyczne typu CSI. Wszyscy za to spotkamy się w czerwcu 2019 r. na uroczystej gali finałowej, gdzie oprócz części merytorycznej (pokaz filmu o tematyce prawnej z dyskusją), przedstawimy także najlepsze zespoły i wręczymy im nagrody, a wszystkim dyplomy oraz upominki.
4. Merytoryczny wymiar Projektu
Dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak w praktyce wygląda Akademia Paragrafu, przygotowaliśmy przykładowy blok tematyczny pt. „Kariera prawnika”. Jest on wprowadzeniem do Projektu i wyznacza kierunek działania – znajdziecie go TUTAJ. W toku trwania Akademii będziemy również umieszczać wybrane treści na naszej stronie internetowej, będą one ogólnodostępne z panelu gościa.
5. Regulamin
Wszystkie istotne informacje dotyczące udziału w Projektu dostępne są w Regulaminie Akademii Paragrafu dostępnym TUTAJ. Pod tym samym linkiem można znaleźć także FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane i najważniejsze pytania.
Co istotne, udział w Projekcie jest całkowicie bezpłatny i dobrowolny.
Mamy nadzieję, że będzie to interesujące doświadczenie, okazja do sprawdzenia się w nowej roli, a także do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach z całej Polski.
Jesteś członkiem Akademii Paragrafu? Zaloguj się TUTAJ.
UWAGA: Informujemy, że zapisy do tegorocznej edycji Projektu zostały zakończone. Zapraszamy w przyszłym roku!
W przypadku dodatkowych pytań – zachęcamy do kontaktu mailowego: [email protected]
Bezpłatne materiały edukacyjne z naszego projektu znajdziesz tutaj:
- Blok 0 – Jak wybrać studia prawnicze?
- Blok I – Definicja przestępstwa
- Blok II – Prawo do obrony
- Blok III – Europejski Trybunał Praw Człowieka
- Blok IV – Taktyka kryminalistyczna, a technika kryminalistyczna. Czym się różnią?
- Blok V – Odpowiedzialność za zwierzęta i rzeczy
- Blok VI – Stosunki między rodzicem, a dzieckiem
- Blok VII – Dyskryminacja i mobbing
- Blok VIII – Meldunek – czym właściwie jest?
Nagrania wykładów realizowanych w szkołach dostępne są na naszym koncie Youtube:
Blok I – Prawo karne i prawo wykroczeń:
Blok II – Procedura karna i w sprawach o wykroczenia:
Blok III – Prawa człowieka i prawa obywatela
Blok IV – Kryminalistyka i nauki sądowe
Blok V – Prawo cywilne cz. 1
Blok VII – Prawo pracy i inne formy zatrudnienia
Wykład dr. Kacpra Gradonia – Jak się nie dać złapać w sieci?
Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020