Akademia Paragrafu – nowatorski, rzetelny i przyjazny program edukacji prawnej i obywatelskiej dla uczniów szkół średnich, w którym uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne.

15 czerwca 2019 r. odbyła się Gala Finałowa Akademii Paragrafu. Wydarzenie to było zwieńczeniem realizowanego w roku szkolnym 2018/2019 projektu, w ramach którego 100 zespołów złożonych z uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zdobywało wiedzę z zakresu prawa oraz rywalizowało rozwiązując zadania Prawnego Toru Przeszkód. W trakcie wydarzenia wręczone zostaną nagrody dla najlepszych uczestników. Przewidziane są także atrakcje w postaci wykładu dr. Kacpra Gradonia z Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz projekcja filmu „Bezmiar Sprawiedliwości” w reżyserii Wiesława Saniewskiego.

Zespoły nagrodzone podczas gali finałowej I edycji Akademii Paragrafu:

I miejsce – zespół Julka i Ola, I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie 
II miejsce – zespół Pandemia, XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie 
III miejsce – zespół Prawoisprawiedliwość, Zespół Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie

Nagrody za najlepsze odpowiedzi w poszczególnych Blokach otrzymali:

Blok I – zespół Prawoisprawiedliwość, Zespół Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie

Blok II – zespół Aniołki Charliego, IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu

Blok III – zespół Pandemia, XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie

Blok IV – zespół (nie)źli detektywi, LO nr III im. Juliusza Słowackiego w ZS Nr 1 w Otwocku oraz zespół Grupa Projektowa JPZ, Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Gdańsku

Blok V – zespół Jeźdźcy Apokalipsy, III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni

Blok VI – zespół LZK, I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Blok VII – zespół Julka i Ola, I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Blok VIII – zespół Pandemia, XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie

Nagroda specjalna za najlepsze rozwiązanie kazusu obywatelskiego: 

Zespół Julka i Olka, I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

Bezpłatne materiały edukacyjne z naszego projektu znajdziesz tutaj:

Nagrania wykładów realizowanych w szkołach dostępne są na naszym koncie Youtube: 

Blok I – Prawo karne i prawo wykroczeń:

Blok II – Procedura karna i w sprawach o wykroczenia:

Blok III – Prawa człowieka i prawa obywatela

Blok IV – Kryminalistyka i nauki sądowe

Blok V – Prawo cywilne cz. 1

1. Czym jest Akademia Paragrafu?

Akademia Paragrafu to bezpłatny projekt edukacji prawnej i obywatelskiej organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 – organizację pozarządową z siedzibą w Warszawie. Uczestnikami Projektu są zespoły uczniów z całej Polski, ekspertami z kolei są członkowie Towarzystwa Paragraf 22. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działań edukacyjnych dla młodych osób, a jako że sami nie tak dawno skończyliśmy liceum i studia, to wiedzę przekazujemy w sposób ciekawy, nieszablonowy i praktyczny. Projekt przygotowaliśmy z myślą o młodych ludziach stojących u progu dorosłości, czyli w okresie życia w którym można się spodziewać starcia z prawem cywilnym, karnym czy administracyjnym. Naszym celem jest pokazanie licealistom, jak można się w tym odnaleźć oraz jak świadomie działać.

2. Na czym polega Projekt?

Akademia Paragrafu prowadzona jest głównie w przestrzeni wirtualnej, a udział w niej zapewnia platforma internetowa i konta stworzone dla każdego zespołu. Przedstawiając Projekt w dużym skrócie – od października do czerwca 2019 r. co miesiąc będziemy publikować nowy blok tematyczny, dotyczący wybranego działu prawa. W każdym znajdzie się wykład wideo, prezentacja, artykuły i ciekawostki. Każdy też będzie zawierał zadania do wykonania, za które będą przyznawane punkty. Niektóre osoby poznamy osobiście, podczas prowadzenia wykładów w szkołach (odwiedzimy ich w sumie dwie w każdym miesiącu), a dla każdego będziemy dostępni on-line jako przewodnicy – „tutorzy” po świecie prawa.

Akademia Paragrafu to nie tylko edukacja, ale i odrobina rywalizacji. Dzięki prowadzonemu rankingowi zespołów wyłonimy osoby, które otrzymały najwyższe oceny w toku całego Projektu, jak również na jego poszczególnych etapach. Dodatkowo na półmetku Projektu dla kilku najlepszych zespołów zorganizujemy w Warszawie warsztaty kryminalistyczne typu CSI. Wszyscy za to spotkamy się w czerwcu 2019 r. na uroczystej gali finałowej, gdzie oprócz części merytorycznej (pokaz filmu o tematyce prawnej z dyskusją), przedstawimy także najlepsze zespoły i wręczymy im nagrody, a wszystkim dyplomy oraz upominki.

4. Merytoryczny wymiar Projektu

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak w praktyce wygląda Akademia Paragrafu, przygotowaliśmy przykładowy blok tematyczny pt. „Kariera prawnika”. Jest on wprowadzeniem do Projektu i wyznacza kierunek działania – znajdziecie go TUTAJ. W toku trwania Akademii będziemy również umieszczać wybrane treści na naszej stronie internetowej, będą one ogólnodostępne z panelu gościa.

5. Regulamin

Wszystkie istotne informacje dotyczące udziału w Projektu dostępne są w Regulaminie Akademii Paragrafu dostępnym TUTAJ.  Pod tym samym linkiem można znaleźć także FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane i najważniejsze pytania.

Co istotne, udział w Projekcie jest całkowicie bezpłatny i dobrowolny.

Mamy nadzieję, że będzie to interesujące doświadczenie, okazja do sprawdzenia się w nowej roli, a także do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach z całej Polski.

Jesteś członkiem Akademii Paragrafu? Zaloguj się TUTAJ.

UWAGA: Informujemy, że zapisy do tegorocznej edycji Projektu zostały zakończone. Zapraszamy w przyszłym roku!

W przypadku dodatkowych pytań – zachęcamy do kontaktu mailowego: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Akademia Paragrafu, FIO